Final men’s X-C category positions – 2017/18

Race Results Winter league
CategoryNameClubPoints
SENIOR MEN
1Tim IvesonBuilth & District R.C.6
2Matt JamesHereford Couriers10
3Clive MorganMaldwyn Harriers13
4Sam MayglothlingWye Valley Runners20
5Gavin JonesMonross Trailblazers22
6Luke GrayMonross Trailblazers34
7Steve FlowersWye Valley Runners36
8Hefin RowlandsMaldwyn Harriers45
9Craig CollierLudlow Runners47
10Bobby PritchardMonross Trailblazers50
11Matt JennesonLudlow Runners56
12Martin CopusMaldwyn Harriers59
13Haydn O’ReillyBuilth & District R.C.66
14Ward LinneyWye Valley Runners66
15James TaylorHay Hotfooters76
16Ben SkinnerHereford Couriers80
17Will MildeHereford Triathlon Club84
18Thomas PowellLudlow Runners88
MEN O.40
1Robin WoodsBuilth & District R.C.4
2Tim DaviesMaldwyn Harriers7
3Mark ThomasCroft Ambrey R.C.13
4Andy StephensMonross Trailblazers13
5Sam HarnessMonross Trailblazers28
6Jake UnderhillHereford Couriers37
7Neil GrinnellLedbury & District Harriers37
8Simon GrundyLedbury & District Harriers46
9Kevin JonesMaldwyn Harriers56
10Andrew BrownMalvern Joggers66
MEN O.45
1Christian JonesWye Valley Runners5
2Adrian TaylorPresteigne Pacers15
3Jeremy JehanWye Valley Runners15
4Peter FlynnWye Valley Runners19
5Mike LinkHereford Couriers20
6Ian WhistanceWye Valley Runners24
7Glyn WilliamsCroft Ambrey R.C.29
8Matthew HaynesBuilth & District R.C.38
9Steve MeshamPresteigne Pacers43
10Stephen VaughanHereford Triathlon Club46
11Brian MorganHay Hotfooters58
12Paul ParkerLudlow Runners64
13Jeremy FormbyWye Valley Runners74
MEN O.50
1Mike FawcettWye Valley Runners4
2Chris LawLedbury & District Harriers13
3Martin CarterHay Hotfooters18
4Dan PavittLudlow Runners18
5John WarburtonHay Hotfooters28
6Paul ThomasMaldwyn Harriers30
7Kevin BarnesHereford Couriers41
8Paul NewmanMalvern Joggers46
MEN O.55
1Tim TaylorHereford Couriers4
2Mark WarrenLudlow Runners7
3Paddy NugentWye Valley Runners13
4Paul BaskeyfieldLudlow Runners19
5Nigel JonesWye Valley Runners35
6Mark DaviesHay Hotfooters36
MEN O.60
1Lenny HughesMaldwyn Harriers5
2Neil TaylorCroft Ambrey R.C.11
3Peter CartwrightLudlow Runners17
4Rob WoodCroft Ambrey R.C.22
MEN O.65
1Ian PriceCroft Ambrey R.C.8
2Ashley RobinsonCroft Ambrey R.C.10
3Steve HeringtonHereford Couriers10
4John GibsonHay Hotfooters21
5Martyn RosserHay Hotfooters22
6Tom DaviesCroft Ambrey R.C.26
7Peter SmithWye Valley Runners35
MEN O.70
1Guy WhitmarshCroft Ambrey R.C.4
2Gary GunnerCroft Ambrey R.C.7
MEN O.75
1Brian SymondsWye Valley Runners4
2Bryan MarkhamCroft Ambrey R.C.7
3David HaynesLudlow Runners10
JUNIOR MEN
1Ross CameronHereford Couriers5
2Toby DickensMonross Trailblazers6
3Will GoreCroft Ambrey R.C.12
JUNIORS (U.17)
1Dillon GillMaldwyn Harriers2
2Sam RobertsCroft Ambrey R.C.3
3Carwyn OwenMaldwyn Harriers5
4Joseph ManleyLudlow Runners8
5Jasper RobinsonCroft Ambrey R.C.9

Comment on this article